Miért kell az energetikai tanúsítás?

Magyarországon 2009. január 1-én lépett érvénybe az a rendelet (176/2008 Korm. rendelet), mely más jogszabályokkal együtt azt a célt szolgálja, hogy az energetikai tanúsítvány informatív szerepe révén javítsa az épületállomány energiahatékonyságát, segítse a tulajdonosokat ingatlanjuk energetikai korszerűsítésében, ezáltal hozzájáruljon a háztartások energiaköltségeinek csökkentéséhez.

Mikor kell energetikai tanúsítványt készíttetni?

Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI.30.) Korm. rendelet alapján az alábbi esetekben kötelező a tanúsítvány:

MEGLÉVŐ INGATLAN ESETÉBEN:

  • Meglévő épületek vagy önálló rendeltetési egységek (lakás, iroda, üzlethelyiségek stb.) eladáskor (ellenérték fejében történő tulajdon átruházásakor).
  • Meglévő épületek vagy önálló rendeltetési egységek (lakás, iroda, üzlethelyiségek stb.) bérbeadásakor.
  • hatósági bizonyítvány (új épület használatbavételi engedélye)
  • energetikai pályázathoz (ha a kiírás megköveteli)

Mikor NEM kell energetikai tanúsítványt elkészíteni?

  • Az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre.

- Önálló rendeltetési egységekre (lakások, üzlethelyiségek, irodák) esetében kötelező a tanúsítvány megléte, amennyiben az egy 50 m2-nél nagyobb épületben találhatóak. Vagyis egy 20 m2-es garzonlakásra is kell tanúsítványt készíteni és egy 30 m2-es házrészre is, amennyiben az egy 50 m2-nél nagyobb épületben található. Nem kell tanúsítani azonban a fűtelten és hűtéssel nem rendelkező épületek, épületrészek, mint önálló rendeltetési egységeket (például egy garázs).

  • Az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre
    Üdülőépület lakóházzá való átminősítése esetében azonban a tanúsítvány megléte előírás.
  • A legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre.
  • A hitéleti célra használt épületre.
  • A nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági épületre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre
  • műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.
  • A használati engedélyt (bejelentést) megelőző tulajdon-átruházás esetén.
  • Ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt.
  • A hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló 2011. évi CLXX. törvény hatálya alá tartozó tulajdonosváltás és bérbeadás esetén.

Kinek kell készíttetnie a tanúsítványt?

Az energetikai tanúsítványt a tulajdonosnak (eladó vagy bérbeadó) kell elkészítenie és a vevő fele átadási, a bérlő felé bemutatási kötelezettség terheli. A tanúsítványt legkésőbb a szerződéskötés időpontjáig el kell készíttetni.

Meddig érvényes tanúsítvány?

A tanúsítvány 5 évig hatályos, de amennyiben az igazolás hatálya alatt az épületre irányadó jogszabályban meghatározott követelményérték megváltozik, az épület energetikai minőségi osztályba sorolását ismételten el kell végezni, ha a tanúsítvány hatálya alatt eladás, vagy bérbeadás történik. Új tanúsítvány készítésével az előző hatályát veszti.

Kik készíthetnek hiteles tanúsítványt?

Az energetikai tanúsítvány elkészítése speciális vizsgálatokat és számításokat igényel, és csak az végezheti, aki rendelkezik energetikai tanúsítói jogosultsággal. Aki energetikai tanúsítói tevékenységet kíván folytatni, azoknak rendelkeznie kell az alábbi feltételekkel:

  • Nem áll energetikai tanúsítói tevékenységet kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt.
  • Büntetlen előélet.
  • A szakirányú felsőfokú szakképzettség megléte.
  • A szakirányú felsőfokú szakképzettség megszerzését követő szakmai gyakorlati idő megléte.
  • Jogosultsági vizsga eredményes megléte.
  • Magyar Mérnöki Kamarai vagy Magyar Építész Kamarai névjegyzékbe vétel megléte és 5 évenkénti meghosszabbítása.

Az épületenergetikai tanúsítás lépései:

1. A telefonos megrendelés során előre egyeztetett időpontban a helyszínen felveszem a szükséges adatokat (ingatlan geometria, épületszerkezet és épületgépészet) és fotókat készítek.

2. A felvett adatok alapján az irodában kiszámolom az ingatlan jellemzőit, besorolom az ingatlant a megfelelő energiaosztályba, és kiállítom a hiteles épületenergetikai tanúsítványt.

3. Az elkészült tanúsítvány személyesen átadom Önnek, vagy igény esetén postára adom (e költségeket az előre ajánlott ár tartalmazza).

4. Fizetés utólag a tanúsítvány kézhezvételekor.

Energetikai tanúsítvány célja, hatékonysági kategóriák:

Az energetikai tanúsítvány célja, hogy tájékoztasson az adott ingatlan energiahatékonyságáról.

További cél, hogy információt adjon és javítsa az épületállomány energiahatékonyságát és hozzájáruljon a CO2 kibocsátás csökkentéséhez. Segítse a tulajdonosokat és a vevőket vagy a bérlőket az ingatlan energetikai állapotának megismerésében. Előmozdítsa az energetikai korszerűsítést és hozzájáruljon az energia költségek csökkentéséhez.

A tanúsítvány bevezetésével az volt az Európai Unió célja, hogy az alacsony energiaigényű, korszerű épületek irányába tolódjon a kereslet.

Kapcsolódó jogszabályok:

176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet

az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról

9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet

az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról



Tégi József, 8474 Csabrendek, Millenniumi lakópark 7., +36303470062, jozseftegi@gmail.com
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!